ابعاد زمین پدل

پدل را می توان رو به رشدترین ورزش سال های اخیر نامید. در این نوشته شما را با تاریخچه این ورزش و قوانین آن آشنا می کنیم.

فهرست محتوا

آشنایی با ورزش پدل

پدل چیست؟

پدل تنیس (Padel-Tennis) که با نام های Padel یا Paddle نیز شناخته می شود، اشاره به نوع رو به رشد ورزش تنیس به نام پلتفرم تنیس دارد. انریکه کورکوئرا، در سال 1969 تصمیم گرفت زمین اسکواش خود را در خانه اش در آکاپولکو (مکزیک) با عناصری از پلتفرم تنیس تطبیق دهد که او آن را “Paddle Corcuera” نامید. او را مخترع پدل می دانند.

در سال 1974 دوست اسپانیایی انریکه، آلفونسو، این اختراع جدید را در خانه انریکه امتحان کرد و فوراً عاشق آن شد. بلافاصله پس از آن آلفونسو تصمیم گرفت اولین دو زمین پدل را در یک باشگاه تنیس در ماربلا (اسپانیا) ایجاد کند. با این وجود آلفونسو تغییرات کمی را از طرح‌های اصلی انریکه اعمال کرد تا آن را رقابتی‌تر کند.

همچنین در سال 1975، خولیو مندیتگی، عضو آرژانتینی باشگاه تنیس آلفونسو در ماربلا، با علاقه زیادی که به این ورزش داشت تصمیم گرفت این ورزش را به آرژانتین وارد کند.

از زمان اولین کورت های پدل تقریباً 25 سال طول کشید تا پدل در سراسر جغرافیای اسپانیا گسترش یابد. سرانجام در اوایل دهه 2000، بیش از 500 باشگاه پدل و بسیاری از هتل های اسپانیایی، پدل را به عنوان فعالیتی ورزشی در برنامه خود با عنوان Padel Courts گنجانده بودند.

در سال 2005 پدل با بیش از 1000 باشگاه در اسپانیا به خوبی تثبیت شد. این زمانی بود که مهم‌ترین انجمن‌های پدل با هم تصمیم گرفتند تا یک رقابت قهرمانی در سطح بین‌المللی و به طور کامل در اسپانیا برگزار کنند. این شروع تور Padel Pro بود که تا سال 2012 ادامه داشت.

از سال 2010 این ورزش به طور مداوم در سراسر جهان در حال رشد و شکوفایی بوده است و اکنون برای بسیاری از مردم به عنوان رو به رشدترین ورزش در سراسر جهان شناخته می شود.

دهه گذشته برای پدل محبوبیت زیادی به ارمغان آورد. این رشد قابل توجه به ویژه در سه سال گذشته مشهود است، که طی آن 10000 زمین جدید پدل ساخته شده است. در تکمیل این گسترش، 3000 باشگاه جدید درهای خود را باز کرده اند که میانگین نرخ خیره کننده نزدیک به 29 باشگاه جدید در هفته است.

پدل در کشورهایی مانند اسپانیا، ایتالیا، سوئد، فرانسه، بلژیک، هلند و پرتغال به یک ورزش اصلی تبدیل شده است و محبوبیت آن به سرعت در مناطقی مانند خاورمیانه در حال گسترش است. آوازه ی ترکیب منحصر به فرد این ورزش که آمیزه ای است از دسترسی آسان و تعامل اجتماعی به همراه مزایای فیزیکی، در بین علاقه مندان و مبتدیان به طور یکسان طنین انداز شده است و روز به روز به رشد این ورزش کمک می کند و پدل را به عنوان یک ورزش مهیج و برجسته در چشم انداز ورزشی جهانی تثبیت می کند.

ابعاد زمین پدل

طبق مقررات فدراسیون بین المللی پدل (IPF)، یک زمین پدل 10 متر عرض و 20 متر طول دارد که تقریباً یک سوم اندازه زمین تنیس سنتی است. زمین به دو نیم تقسیم می شود (هر ضلع را به اندازه 10 × 10 متر مربع می سازند) توسط توری که 88 سانتی متر ارتفاع در مرکز و 92 سانتی متر ارتفاع در ستون ها دارد. حداقل ارتفاع بین زمین و سقف (در صورت سرپوشیده بودن کورت) 6 متر است. محوطه با دیوارهایی احاطه شده است که در طرفین 3 متر و در جلو و عقب 4 متر ارتفاع دارند.

قوانین پدل

قوانین پدل

قوانین پدل با قوانین تنیس متفاوت است، بنابراین در اینجا تعدادی از رایج ترین قوانین پدل را خواهید یافت.

اولین قانون این است که توپ می تواند توسط هر بازیکنی در هر منطقه ای از زمین ضربه بخورد (توپ می تواند کناره های زمین، شیشه زمین را لمس کند و می تواند پریده و از زمین خارج شود و دوباره وارد شود).
هر امتیاز با یک سرویس شروع می شود. سرو باید همیشه بعد از پرش و زیر کمر انجام شود. مانند تنیس، توپ سرو باید وارد زمین حریف شود و بازیکنان دو بار سرویس می زنند. حریف هنگام دریافت سرویس نمی تواند ضربه والی بزند زیرا ابتدا توپ باید به زمین برخورد کند.

توپ سرو بعد از بانس می تواند شیشه را لمس کند، اما حصار کناری را نه. در شروع امتیاز، توپ می تواند حصار را لمس کند. این تنها موقعیتی است که تماس توپ با حصار پس از بانس، “خارج” در نظر گرفته می شود.
مانند تنیس، شما فقط می توانید یک بار به توپ ضربه بزنید و ضربه والی زمانی مجاز است که حریم زمین حریف نقض نشود.
توپ می تواند از دیوارها عبور کند، اما فقط پس از اولین بانس.
دیوار شیشه ای یا نوع دیگری از دیوار را می توان برای برگرداندن توپ استفاده کرد، اما نه حصار را. (مثلاً به توپ ضربه می زنید، سپس به دیواره پشتی سمت شما برخورد و در سمت حریف فرود می آید).
وقتی مجموع گیم ها فرد است، بازیکنان باید محوطه زمین خود را عوض کنند (مثلاً 2-1، 3-2)

 

امتیازدهی در پدل

نحوه امتیاز دهی پدل

پدل از همان سیستم امتیاز دهی تنیس استفاده می کند. در اینجا برخی از نکات ظریف سیستم امتیازدهی پدل آورده شده است. امتیاز یک بازی دقیقاً مانند تنیس است: 15/0، 30/0، 40/0، Ad ،deuce و غیره. در سیستم تور جهانی پدل، زمانی که بازیکن بازی را به deuce می رساند می تواند تعیین کند که از امتیاز طلایی یا Golden Point استفاده شود.

بازیکنان در شش گیم برای برنده شدن یک ست با هم رقابت می کنند و بازیکنی که دو ست از سه ست بازی را به دست بیاورد برنده بازی است. اگر در یک ست گیم های بازی 6-6 شود برنده با تای بریک 7 امتیازی مشخص می شود.

هنگامی که توپ در حال بازی است، تمام توپ هایی که از تور عبور می کنند باید قبل از برخورد به شیشه یا دیوار، در زمین حریف فرود بیایند. برای کسب امتیاز در پدل، یکی از شرایط زیر باید رخ دهد:

توپ حریف به تور یا قسمت دیگری از زمین (دیوار، حصار، نورافکن و غیره) برخورد کند، بدون اینکه توپ قبلاً در زمین حریف فرود آمده باشد.
توپ دو بار در زمین حریف از زمین بلند شود.
توپ مستقیماً به بدن حریف برخورد کند.
توپ در زمین حریف بنشیند و از محدوده خارج شود.
بازیکن به طور تصادفی یا ارادی بیش از یک بار با راکت توپ را لمس کند.

بدون نظر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *